Biedrība „Baltā māja”
2017. gada 4.oktobris

Pašu šūti auduma iepirkuma maisiņi – sev un Līvānu novada senioriem. 

Visi vasaras mēneši biedrības “Baltā māja” brīvprātīgajiem darbiniekiem un čaklajiem darbnīcu apmeklētājiem pagāja projekta ”Palīdzam Latvijai kļūt tīrākai un zaļākai” galvenā rezultāta- auduma iepirkuma maisiņu šūšanā. Projekta ieviešanu Līvānos atbalstījis nodibinājums „Viduslatgales pārnovadu fonds” Mazo Grantu projektu konkursā 2018. gada pavasarī.

Galvenais, kas bija nepieciešams šī projekta ieviešanai, bija prasmīgi cilvēki, kas vēlas iemācīties šūt un dara to, izgatavojot auduma iepirkuma somas un maisiņus. Pie tam darinot tās ne tikai sev, bet arī saviem līdzcilvēkiem.

Projekts tika uzsākts jūnija mēnesī, kad tika iegādāta šujmašīna, audumi, apdares materiāli un šūšanai nepieciešamie darba rīki. Sekoja pirmā lielākā kopā sanākšana- šūšanas meistarklase. Ievadā projekta vadītāja Inguna Badune, biedrības “Baltā māja” direktore, izstāstīja par projekta uzdevumiem un par plānotajām aktivitātēm. Visu šūšanas darbu apmācības un konsultācijas dizaina izvēlē tika uzticētas pieredzējušajai šuvējai Lidijai Vutnānei. Šūšanas meistarklase bija labi apmeklēta un visi dalībnieki sparīgi ķērās klāt sava pirmā auduma maisiņa šūšanai. Tika izmantotas gan dekoratīvas vīles, gan aplikācijas, gan krāsainas lentas un pogas.

Tomēr galvenais darbs vēl tikai sekoja. Visu jūlija un augusta mēnesi regulāri mūsu darbnīcā tikās un čakli strādāja biedrības brīvprātīgie darbinieki un šūšanas entuziasti. Šuvējas- konsultantes vadībā tapa arvien krāsaināki un interesantāk sašūti iepirkuma maisiņi un somas. Visčaklākās no šuvējām bija Anna Vitkovska, Sandra Gaura, Jevgēnija Sadovska, Ļubova Meļničenko, Oksana Hveckoviša, Regīna Vindule, Staņislava Balode. Septembra mēneša sākumā tika saskaitīti gatavie šūtie auduma maisiņi un somas un izrādījās, ka to ir vairāk kā 150 gabali!

Nu sākās nākošā projekta aktivitāte- šūto auduma maisiņu izstāde “Eko tarba”, ar ko septembra mēnesī varēja iepazīties biedrības telpās. Izstāde bija koša, priecīga, visi darinājumi bija rūpīgi, varētu pat teikt – profesionāli, sašūti. Izstādes apmeklētāji priecājās ne vien par skaisti paveikto darbu, bet arī guva informāciju par plastmasas maisiņu un citu sadzīves atkritumu kaitīgo, milzīgu apjomu ietekmi uz mūsu dabu, tās resursiem. Izpildot darba lapu, varēja uzzināt, ka plastmasas pudeles sadalās tikai 500 gadu laikā, savukārt bērnu autiņbiksītes tikai 800 gadu laikā.

1.oktobrī notika projekta noslēdzošā aktivitāte. Šajā dienā biedrība tradicionāli, kā katru gadu rīkoja pasākumu, kas veltīts starptautiskajai Senioru dienai. Visi svētku dalībnieki – vecākā gadagājuma cilvēki, saņēma dāvanā praktisku auduma iepirkuma maisiņu, kuru varēs izmantot ikdienā, dodoties uz veikalu. Projekts ir noslēdzies un tas sagādājis prieku ne vien mūsu senioriem, bet arī palīdzējis labi apgūt šūšanas prasmes mūsu čaklajām šuvējām, kuras jau plāno, ka varētu vēl kopā turpināt šūt – varbūt kādam biedrības “Baltā māja” labdarības pasākumam, vai varbūt kādā citā projektā.

 

Inguna Badune,

projekta koordinatore