Biedrība “Zaļā brīvība” projekta Zero waste city (Tīri. Labi. Pilsēta bez atkritumiem) ietvaros piešķīrusi grantu projektu pieteikumu konkursā “Līvāni Tīri. Labi.” iesniegtajam biedrības “Baltā māja” projektam “Papīra otrā dzīve” (Līguma Nr. 4.6/2022-06/1) ar mērķi informēt un izglītot pilsētas iedzīvotājus, par iespējām pārdomāti un jēgpilni izmantot pieejamos resursus, samazināt radīto atkritumu daudzumu un veicināt atkritumu šķirošanu pārstrādei.

Projekta tematika saistīta bija papīra un kartona otrreizēju izmantošanu. Notika trīsinformatīvie pasākumi/radošās darbnīcas, kurās kā izejviela tika izmantota papīra masa no biedrības izmantotiem biroja papīriem, arī sakrātie vecie žurnāli, laikraksti, kartona kastes. Visu pasākuma ievadā tika sniegta informācija par otrreizēju resursu izmantošanu, par atkritumu šķirošanu, par zaļā dzīves veida principu ievērošanu. Sniegtā informācija noderēja pasākuma dalībniekiem – Līvānu novada iedzīvotāji ar īpašām vajadzībām, senioriem, bērniem, bezdarbniekiem, cittautiešiem, bēgļiem no Ukrainas.

Radošajās darbnīcās no papīra masas tapa lielāki un mazāki trauki, bļodas, tika apdarināti arī dažādi sadzīves priekšmeti, tika veidoti dekori un eglīšu rotājumi. Izveidotie priekšmeti tika koši apkrāsoti. Darbnīcā, kurā tika izmantots kartons, tapa dažādas maskas, figūriņas, maskas un arī papīra kleitas un atribūti, kurus bija paredzēts izmantot radošo darbu izstādē.

Projekta gaitā tapušie radošie darbi tika izstādīti “Radošo darbu izstādē”, kuras atklāšana bija 16. septembrī. Atklāšanas pasākumā atraktīvā veidā ar teatrālas etīdes palīdzību, tika sniegta informācija par projekta norisi un par otrreizējo resursu izmantošanu. Par otrreizējo resursu izmantošanu runāja mūsu brīvprātīgās darbinieces- tukša piena pudele, izlietota sulas paka un taupības feja. Notika arī papīra kleitu un aksesuāru modes skate.

Radošo darbu izstāde tik tiešām ir ļoti daudzveidīga un interesanta. To jau apmeklējušas vairāku Līvānu 1. vidusskolas sākumskolas klašu kolektīvi. Bērni ne tikai iepazinās ar izstādes darbiem, no kuriem guva interesantas idejas, bet arī noskatījās teatrālo etīdi, paši piedalījās improvizētajā modes skatē un atbildēja uz jautājumiem par atkritumu šķirošanu un resursu taupību un otrreizēju izmantošanu. Mūsu izstādi būs iespējams apskatīt līdz 2022. gada 21. oktobrim. Gaidīsim!

Patiecamies biedrībai “Zaļā Brīvība” par iespēju līdzdarboties iniciatīvā Tīri. Labi. Pilsēta bez atkritumiem, kas deva mums iespēju radoši darboties, izglītoties un popularizēt citiem zaļā dzīves veida principus. Dosim papīram otro dzīvi arī turpmāk, mēs katrs savā ikdienā.

Aktivitāte tiek īstenota ar iniciatīvas Tīri. Labi. Pilsēta bez atkritumiem atbalstu, kuru Latvijā īsteno Salaspils/Līvānu pašvaldība sadarbībā ar biedrību “Zaļā Brīvība” pateicoties The Coca-Cola Foundation finansiālajam atbalstam. Materiāls atspoguļo projekta “Papīra otrā dzīve” īstenotāja – biedrības “Baltā māja” viedokli.

Inguna Badune, projekta koordinatore

Biedrība “Baltā māja”