Biedrība “Zaļā brīvība” projekta Zero waste city (Tīri. Labi. Pilsēta bez atkritumiem) ietvaros projektu pieteikumu konkursā “Līvāni Tīri. Labi.” atbalstījusi biedrības “Baltā māja” projektu “Šoreiz- tekstila otrā dzīve” (Līguma Nr. TL2023/05.4). Projekta mērķis ir informēt un izglītot pilsētas iedzīvotājus kā pārdomāti izmantot nolietoto tekstilu un noorganizēt trīs radošas darbnīcas.

Pirmā radošā darbnīca ”Auduma lupatu segas un citi tekstila izmantošanas veidi” notika 15. jūnijā, to vadīja Sandra Vigule, Jēkaba Graubiņa Līvānu Mūzikas un mākslas skolas pedagoģe. Pasākuma ievadā dalībnieki uzzināja informāciju, par to, cik daudz dažādos veidos iespējams izmantot nolietotas auduma lietas. Sandra dalījās ar savu pieredzi un sniedz noderīgus padomus. Tad visi dalībnieki ķērās pie darba- tika apgūtas lupatu segu darināšanas prasmes, tapa krāsaini sapņu ķērāji, tamborēti paliktņi. Pasākuma telpā valdīja radošums, krāsainie auduma atkritumi pārtapa košās lietās.

Otro projekta darbnīcu, kura notika 3. augustā vadīja Kristīne Lipkova, Līvānu stikla un amatniecības centra izstāžu un ekspozīciju kuratore. Pasākuma dalībniekiem bija iespēja iepazīt mākslinieces daudzšķautņaino, izdomas un krāsu pilno pasauli. Kristīne pastāstīja, kā pati dzīve un tās nejaušības ir sekmējušas skaitu lietu rašanos. Darbnīcas tēma bija “Rotas lietas un dekori no tekstila atkritumiem”. Pārsvarā tika strādāts ar šifona audumu, katram dalībniekam bija iespēja iemācīties izgatavot trīs veidu dekoratīvos ziedus. Daži paspēja arī izveidot skaistas aproces. Pasākuma noslēgumā Kristīne izveidoja skaistu, krāsainu ziedu kopdarbu.

Trešo, noslēguma darbnīcu “Nolietotu apģērbu pārveidošana sadzīvē noderīgās lietās vai dekoratīvos darbos” 22. augustā vadīja Līga Verčinska. Līga bija apkopojusi un parādīja dalībniekiem, visdažādākās idejas nolietota apģērba izmantošanai. Tika runāts arī par apģērba un citu tekstila izstrādājumu ilglaicīgas izmantošanas nozīmi atkritumu ievērojamā apjoma mazināšanā. Dalībnieki realizēja trīs idejas- priekšauti no krekliem, džinsiem un kaklasaitēm, kaķu guļvietas no džemperiem un rotaļlietas.

Visu projekta ieviešanas laiku ar auduma atgriezumiem strādāja arī biedrības “Baltā māja” Dienas aprūpes centra apmeklētāji. Pārsvarā tika izgatavotas rotaļlietas un dekoratīvi spilveni. Auduma rotaļlietas paredzēts dāvināt sākumskolas vismazākajiem skolēniem.

Tuvojas projekta noslēdzošā aktivitāte- darbnīcu dalībnieki izgatavoto radošo darbu izstāde. Izstādes atklāšana notiks 15. septembrī plkst. 11:00. Aicinām piedalīties un, vēlams, ierasties apģērbā “ar stāstu”. Tā varētu būt skapī saglabājusies kleita no jaunības gadiem vai kāda lieta mammas vai vecmāmiņas pūra lādes. Būsim radoši un uz tikšanos!

Inguna Badune,

projekta vadītāja

Aktivitāte tiek īstenota ar iniciatīvas Tīri.Labi. Pilsēta bez atkritumiem atbalstu, kuru Latvijā īsteno Salaspils/Līvānu pašvaldība sadarbībā ar biedrību “Zaļā Brīvība” pateicoties The Coca-Cola Foundation finansiālajam atbalstam. Materiāls atspoguļo projekta “Šoreiz- tekstila otrā dzīve” īstenotāja – biedrības “Baltā māja” viedokli.