Biedrība „Baltā māja”

2014. gada 17. jūlijs

Cepumu meistarklase kopā ar Aglonas maizes muzeja vadītāju Viju Kudiņu.

8. jūlijā biedrībā „Baltā māja” notika projekta „Būt kopā” pasākums, kas pulcēja entuziastus, kuri gribēja uzzināt cepumu cepšanas noslēpumus. Tā bija viena no biedrības „Baltā māja” Sorosa fonda Latvija atbalstītā projekta „Būt kopā” aktivitātēm.

 Pasākuma dalībnieki bija dažāda vecuma Līvānu novada iedzīvotāji Vairāki bija atsaukušies biedrības aicinājumam un atnesuši līdz savus ceptos cepumus degustēšanai. Īpaši gardi bija no Rudzātu un Turku pagastiem atvestie cepumi. Protams, galvenā vērība tika pievērsta pasākuma vadītājai Viju Kudiņai, Aglonas maizes muzeja vadītājai, kuras zināšanas konditorejas jautājumos ir neizsmeļamas; tās balstītas ilgu gadu pieredzē. Ļoti pievilcīgu Vijas stāstījumu padarīja bagātā un skanīgā latgaļu valoda, kurā viņa zināja nosaukt arī jo daudzus virtuves piederumus, izejvielas un garšvielas.

Tomēr runāšana nebija ilga, jo visi tika aicināti paši piedalīties cepumu cepšanā. Tika sagatavotās 2 mīklas – smilšu un kārtainā. Savukārt cepumi, izmantojot dažādas piedevas un izgatavošanas veidus, sanāca kādi 8-10 veidi. Dažādībai tika izmantotas gan dažādas garšvielas, gan dažādas formiņas, gan dažādi mīklas griešanas veidi. Palīgi spēj tik likt gatavos cepumus uz pannām un mainīt tās cepeškrāsnī.

Tie dalībnieki, kuriem virtuvē pietrūka darba, tika aicināti veidot kopdarbu – makaronu gleznu. Makaroni taču tie paši milti vien ir, tomēr tik dažādi kā izrādās, jo gleznai tie bija sagādāti dažādu krāsu un formu. Pa cepšanas starplaikiem notika arī konkurss, kurā bija jautājumi par cepšanas noslēpumiem, arī dažādām kūkām un tortēm. Vija Kudiņa kā pieredzējusi eksperte, visas konkursa jautājumu sagatavotājas Agneses Veigures atrastās atbildes atzina par pareizām.

Pasākuma laikā biedrības darbinieces izmēģināja izcept arī pirmos „Līvānu laimīgos cepumus”. Katrā cepumā iekšā tika ielikti novēlējumi, kuru autori ir paši līvānieši. Šie cepumi bija ļoti ātri jāsaloka, jo tie ātri sacietēja. Šos īpašos cepumus saņems tie, kas Līvānu pilsētas svētku laikā apmeklēs biedrības „Baltā māja” informatīvo telti un veiks tajā vairākus uzdevumus – gan radošus, gan erudīcijas.

Pasākums noslēdzās ar kopību cepumu baudīšanu kopā ar gardu piparmētru tēju. Ikviens atzina, ka pašu gatavots ir PAŠU gatavots un tāpēc tiks gards. Pasākuma organizatori pateicās visiem dalībniekiem un vēlēja izmantot gūtās zināšanas. Tika pasniegti suvenīri aktīvākajiem cepējiem un zinošākajiem konkursa dalībniekiem. Tika pasniegti suvenīri – biedrības aktīvistu apgleznotas krūzes – arī jūnija mēnesī informatīvajā izdevumā „Līvānu novada vēstis” publicētās krustvārdu mīklas uzvarētajiem: Artai Brūverei, Annai Lāčkājai, Lienei Kotoļevai, Antrai Bukovskai, Annai Greidānei un Dāvidam Rubenam. Visi pasākuma dalībnieki atzina, ka ir tik daudz iespēju kā bagātināt un padarīt krāsaināku savu ikdienu. Uz tikšanos pilsētas svētkos 18. jūlijā!


 

 

Informāciju sagatavoja:

Inguna Badune